Skip til hoved indholdet Min side Min side

Nyhedsbrev december 2025

Så er der igen nyt fra Hashøj Kraftvarmeforsyning.

Varmen produceres fortsat primært af fliskedel og varmepumpe. Varmepumpen kører udelukkende når der er billig strøm, og fliskedlen kører kun i vinterhalvåret. Derudover står gasmotorerne til rådighed for elmarkedet, så de kan understøtte et evt. pludseligt opstået behov for mere strøm i elnettet.

Forsyningsnettet er blevet opgraderet med en ekstra pumpe i pumpestationen i Dalmose. Der er også blevet arbejdet på at gøre pumpestyringen mere effektiv. Det skulle alt sammen ende ud i en mere jævn leverance af fjernvarme under alle vejrforhold. Der er blevet fundet 2 større fjernvarmelækager i løbet af efteråret, de er begge blevet udbedret, og det betyder at vi stort set ikke skal tilføre vand til fjernvarmenettet mere. Under udbedringen af de 2 lækager konstaterede vi at der var kraftig tæring på et ventilsæt til at lukke for en del af fjernvarmenettet. Det betød at vi gennemgik samtlige ventilsæt for eventuelle korrosionsskader, og vi kunne konstatere at yderligere 4 ventilsæt havde tæringer. Vi valgte at få ventilsættene skiftet med det samme, og det fik vi klaret inden det for alvor blev koldt. Vi beklager de gener det har medført at vi har lukket flere gange i løbet af oktober/november.

Vores motorer har stået til rådighed for elmarkedet igennem hele året, og de har hver især kørt i omegnen af 300 timer. Elmarkedet har været særligt lukrativt i 2025, og det betyder at vi har tjent langt flere penge på rådigheden end vi turde håbe på da budgettet for året blev lagt. Det betyder at vi forlader 2025 med et flot regnskab, og det er besluttet at der bliver tilbagebetalt 3.500.000 kr. til forbrugerne, fordelt på årets forbrug. Tilbagebetalingen vil fremgå af årsopgørelsen som udsendes i løbet af januar måned.

Varmeprisen for 2026 er også lagt fast, og den bliver 0,4375 kr. inkl. moms pr. kWh. Det er også et stort fald i forhold til prisen i 2025 som lå på 0,70 kr. kWh inkl. moms. Endnu engang kan vi kun være glade for at vi har så stor fleksibilitet i produktionsanlægget så vi let kan tilpasse os til energimarkederne omkring os.

Som tidligere nævnt er der steder i vores distributionsnet hvor vi efterhånden godt kan mærke at det har over 30 år på bagen. Derfor er vi gået i gang med et arbejde for at lave en strategisk fornuftig renovering af nettet. Vi begynder at henlægge penge til renovering af de strækninger som vil give bedst økonomi at få opgraderet. Der er sket stor udvikling med hensyn til isolering af fjernvarmerør, i forhold til standarden fra 1993, så en udskiftning af strategiske strækninger vil have positiv indflydelse på det generelle varmetab. Det er et stort og et dyrt arbejde at lave, så derfor laver vi et større forarbejde med at prioritere de steder som trænger mest.

Varmeværket tilbyder fortsat at man kan købe en ny Termix fjernvarmeunit til favorabel pris. Så går man med tanker om at udskifte en gammel unit, så tøv ikke med at kontakte os. I næsten alle tilfælde vil der være en besparelse at opnå når man installerer en ny fjernvarmeunit med vejrkompensering.

2026 er lige om hjørnet, og i løbet af det nye år vil over halvdelen af forbrugerne blive kontaktet ang. udskiftning af fjernvarmemåleren. Det er en del af den nødvendige vedligeholdelse, og ca. 300 målere skal udskiftes denne gang. Vi kontakter oftest via mail eller telefon, så det vil være en stor hjælp hvis man sørger for at kontaktinformationen i E-Forsyning er korrekt.

2026 bliver også året hvor vi får etableret et netværkssystem så målerdata bliver hentet hjem på timebasis. Det vil give os nye muligheder for analyser og fejlfinding hos forbrugeren. Det vil også blive nemmere som forbruger at følge med i ens forbrug, da man vil komme til at se data med en meget højere opløsning.

Slutteligt kan vi også meddele at varmeværket fremover vil kunne ses i en 100% elektrisk firmabil. På den måde hjælper Hashøj Kraftvarmeforsyning også med at underbygge den grønne omstilling.

Med ønsket om en glædelig jul og et godt nytår.

Lars Erik Madsen, Bestyrelsesformand

Anders Kristiansen, Driftsleder

Driftsstatus

Hashøj Kraftvarmeforsyning

Industrivej 17

4261 Dalmose

CVR: 16408530

info@hashoej-kv.dk

Telefon: 5818 8060

Vagt tlf.: 5818 8062 døgnbemandet

Bank: SJF Bank 6150-0002042353

EAN: 5790002649912

Åbningstider

Mandag - Fredag 8:00 - 14:00

Links